تجهیزات آفرود, تجهیزات خودرو

های لیفت ، کاربرد جک های لیفت HI-LIFT در سفرهای آفرودی

جک هایلیفت

جک های لیفت یکی از ملزومات مهم سفرهای آفرودی استهمانگونه که از اسم این وسیله نیز می توان حدس زد جک های لیفت برای بلند کردن اجسام سنگین با دامنه ارتفاع زیاد، کاربرد دارد.

در سفرهای آفرود بسیار رخ می دهد که خودرو شما در زمین ناهموار اعم از خشک و یا مرطوب و یا در رمل ها گیر می افتد. در این حالت به راحتی می توان با استفاده از جک های لیفت که قابلیت بلند کردن ماشین به ارتفاع خود جک که معمولا یک متر و نیم هست را دارد ماشین را بالا اورده و هر آن چیزی که در محل یافت می شود و یا وافل برد را در زیر چرخ های خودرو گذاشته و سپس جک را آزاد کنیم تا چرخ خودرو بر روی زمین نشسته و با یک گاز ساده از محلی که گیر کرده بود خارج شود.

گاهی اوقات نیز سنگ یا جسم بزرگی زیر خودرو گیر کرده که با بالا بردن خودرو، آن را خارج می نماییم

hilift های لیفت

hilift های لیفت

همانگونه که در این تصویر می بینید

خودرو در رمل شنی گیر افتاده است، راننده با استفاده از جک هایلیفت سعی در بلند کردن خودرو را دارد.  زیر چرخ ها را دوباره پر میکند تا خودرو از این وضعیت رها شود.

البته لازم به ذکر است سطح مقطع کف جک زیاد نیست و به راحتی در زمین های سست و خصوصا در رمل ها فرو می رود و برای رفع این مشکل پایه هایی برای این جک ها عرضه می شود که معمولا از جنس پلاستیک فشرده میباشد و این پایه ها در زیر پایه جک ها قرار می گیرند تا سطح مقطع کف جک که روی زمین قرار می گیرد بیشتر شده و جک در زمین فرو نرود.

پایه جک هایلیفت

خود این جک ها نیز ملزوماتی دارد که معمولا باید به صورت جداگانه تهیه شود.

گاه ممکن است خودروی شما جایگاه مناسبی برای گیر داده فک این جک به منظور بلند کردن آن نداشته باشد

و یا ترس این می رود که با گیر دادن فک این جک به خودرو و در جریان بالا بردن خودرو، بدنه ی خودرو شما آسیب ببینید. در این مواقع می توان با گیر داده قلاب این تسمه ها به چرخ ها و قفل کردن سمت دیگر این تسمه روی فک جک، به راحتی نیروی این جک را به خودرو وارد کرد بی آنه فک جک با خودرو تماس فیزیکی مستقیم داشته باشد.

 

 

گاهی اوقات ممکن است خودروی شما در وضعیتی گیر افتاده باشد که بلند کردن آن و پر کردن زیر چرخ ها نیز جوابگو نباشد و به رها شدن خودرو کمکی نکند. در این مواقع نیز از جک های لیفت و این بار به جای وینچ و یا به جای ده ها نفری که باید باشند و خودروی شما را هل دهند و متاسفانه نیستند بهره ببرید. مقداری خلاقیت و داشتن تسمه یا زنجیر به شما کمک خواهد کرد، البته این روش در مواقعی جوابگو هست که سنگ بزرگ یا درخت مقاومی در نزدیکی شما باشد.

ممکن است در جریان آفرود و یا حتی در جاده ای که رانندگی می کنید،

تصادفی برای شما یا دیگران رخ داده و عده ای در داخل خودرویی گیر افتاده باشند

و درب های خودرو باز نشوندیا له شدن بدنه خودرو سبب شود تا عده ای در درون خودرویی که تصادف کرده است گیر افتاده باشند.

احتمال آتش سوزی نیز در این شرایط وجود دارد ضمن اینکه آزاد کردن افراد حادثه دیده و بیرون آوردن آنها هم از این بابت که ترس شدید موجب وخیم تر شدن حال آنان نشده و کمک رسانی به حفظ حیات آنها آسان تر شود از اولویت های حیاتی است.

در این شرایط نیز از جک های لیفت به راحتی می توان برای باز نمودن خودروی مچاله شدن و بیرون کشیدن مصدوم بی آنکه در جریان آزاد سازی سبب حاد شدن مصدومیت وی شویم استفاده نمود.

استفاده از های لیفت در امداد و نجات

 

 

 

این جک ها به دلیل حجم و وزن زیادی که دارند ممکن است در داخل خودرو دردسر ساز باشند

به همین علت معمولا آنها را در خارج از خودرو بسته به سلیقه ای که دارند جا سازی می کنند. البته می پایه هایی نیز برای این جک ها در بازار موجود می باشند.

اتصال باربند هایلیفت

جک های مختلف با قیمت های متفاوت در سایزهای 20 33 48 60 اینچ ساخته می شودکه خیلی از آن ها بیشتر جنبه فانتزی دارند پس سعی کنید یک جک خوب و کاربردی تهیه کنید که تا یک جک ارزان قیمت که بیشتر جنبه نمایشی دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *