سفر

کاپوتاژ ، مراحل خروج از کشور

کاپوتاژ

حتما برای شما  پیش آمده که بخواهید با ماشین شخصی، به خارج از کشور سفر کنید. در این جور مواقع شما به کلماتی مانند ترانزیت کاپوتاژ ، پلاک، و گواهینامه بین المللی برخورد کرده اید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل خروج از کشور با خودرو شخصی اشنا کنید.

قدم اول :

شما در اولین مرحله باید به اداره گمرک شهر خود مراجعه نموده و برگه خروج موقت ( کاپوتاژ ) را دریافت نمایید.

بعد از رسیدن به گمرک ابتدا بدون خودرو وارد قسمت پذیرش گمرک شوید بعد از دریافت فرم های مخصوص کاپوتاژ و گرفتن کپی از مدارک شناسایی خودرو سوار بر خودرو شوید. و با ورود به محوطه گمرک در ابتدا خودرو را جهت تعیین وزن روی باسکول ببرید.  درزمان وزن شدن خودرو باید بدون سرنشین و بار باشد.

بعد از تعیین وزن خودرویتان به ساختمان اداری مراجعه نمایید، زمان انجام اداری حدودا یکساعت می باشند.

1- سند (کمپانی) مالکیت خودرو

2- برگه سبز خودرو

3- کارت خودرو

4- کارت ملی و شناسنامه

5-گواهینامه رانندگی

خودروهای با پلاک عمومی باید ابتدا دو معرفی نامه برای گمرک وکانون اتومبیلرانی ازشرکت حمل نقل بین المللی تهیه نمایند.

 

کلیه اتومبیل ها که بیش از 25 سال از تاریخ تولید شان گذشته است ابتدا باید به اداره میراث فرهنگی مراجعه نموده  و نامه برای گمرک بگیرند.

 

 

کاپوتاژ خودرویکساله می باشد و برای خروج باید حداقل یک ماه از اعتبار مانده باشد.

نکته ی مهم این است که این برگه یکسال اعتبار دارد  بعد از آن باید جهت ابطال  یا تمدید آن اقدام نمائید .

کاپوتاژ خودرو با اتمام اعتبار خودبخود باطل نمی شود (در صورت عدم مراجعه مشمول جریمه سنگین خواهید شد) همچنین اگر در زمان اعتبار کاپوتاژ ، قصد فروش خودرو را داشته باشید بایستی حتما شخصا نسبت به ابطال آن اقدام نمائید.

برگه-کاپوتاژ-گمرک

قدم دوم : گرفتن گواهینامه ، پلاک  و دفترچه مالکیت بین المللی

بعد از کاپوتاژ کردن و به اصطلاح دریافت برگه خروج موقت خودرو از گمرک، برای این که بتوان در کشور مقصد با خودرو  کاپوتاژ شده رانندگی کرد، نیاز به گواهینامه، کارت خودرو و پلاک بین المللی است.  برای دریافت این مدارک باید به کانون جهانگردی واتومبیلرانی یا یکی از شعب آن مراجعه نمایید.

 پیدا کردن نزدیک ترین شعبه

می‏ توانید از طریق اینترنت وارد سایت کانون جهانگردی و اتومبیل رانی به نشانی www.tac.org.ir شوید سپس نزدیک ترین شعبه پیدا کرده و به آن مراجعه کنید. مدارک کامل شامل برگه کاپوتاژ خودرو ، برگه سبز، سند کمپانی سفید رنگ ، کارت خودرو ، گذرنامه ، یک قطعه عکس تمام رخ ۴×۳ و گواهینامه رانندگی که حداقل دادرای یک سال اعتبار باشد را باید به همراه داشته باشید

بعد از ورود به کانون باید مدارک مورد نیاز را تحویل مسئول مربوطه دهید و مسئول مربوطه نیز فرم های درخواست پلاک و گواهینامه بین المللی را جهت تکمیل به شما تحویل می دهد و بعد از تکمیل فرم های درخواست پلاک و گواهینامه بین المللی، بعد از گذشت نیم ساعت تمامی مدارک درخواستی که شامل  گواهینامه، کارت خودرو و پلاک بین المللی است توسط مسئول مربوطه به شما تحویل داده خواهد شد.

اعتبار مدارک

همچنین مدارک تحویل شده در کشور ما اعتبار ندارد و فقط در خارج از کشور معتبر است و باید این نکته را یادآور شد که استفاده از پلاک بین المللی در خاک کشور ممنوع است و اگر کسی این نکته را رعایت نکند، موظف به پرداخت جریمه نقدی خواهد بود و پلاک بین المللی می بایست حداقل در فاصله ۱۵ کیلومتری از مرز و در مبادی خروجی از کشور نصب شود.

نکته مهم دیگر این است که برگه کاپوتاژ نیز حتما باید همراه راننده باشد تا در مرز مشکلی جهت خروج خودرو از کشور پیش نیاید.

تنها پلاک خودرو دائمی بوده مابقی مدارک دارای تاریخ انقضا هستند.

توجه به این نکته الزامی است که کلیه مالکان پلاک ترانزیت موظفند پلاک ترانزیت را پس از انتقال قطعی خودرو (طی تفاهم طرفین) به مالک جدید انتقال دهند.

گواهینامه-بین-المللی

قدم سوم : بیمه

شما در زمان خروج باید اقدام به تهیه بیمه نمایید.

بیمه کارت سبز:

در واقع یک بیمه شخص ثالث بین المللی استاز آنجاییکه بیمه شخص ثالث خودرو شما فقط خسارت هایی را پوشش میدهد که در داخل مرزهای کشور اتفاق افتاده باشد لذا چنانچه قصد دارید با خودرو به خارج از کشور(کشورهای عضو سیستم کارت سبز ) سفر کنید ضروری است نسبت به تهیه بیمه کارت سبز اقدام نمایید . کارت سبز برای خودروهایی صادر میشود که قصد خروج از کشور و تردد در منطقه جغرافیایی کشورهای عضو کارت سبز را دارند.

لیست کشورهای عضو بیمه کارت سبز

مراکز فروش بیمه کارت سبز :

مدیریت امور مربوط به کارت سبز توسط دفاتری انجام میشود که تحت عنوان دفاتر ملی کارت سبز در هر کشوری وجود دارد. دفتر مرکزی بیمه کارت سبزدر در لندن واقع شده است این دفاتر مسئولیت نظارت بر حسن انجام صدور و خسارت بیمه سبز طبق موافقتنامه بین دفاتر را به عهده دارند.

در حال حاضر فقط شرکت سهامی بیمه ایران عضو دفتر کارت سبز هستند و عملیات صدور وخسارت کارت سبز را در ایران انجام می دهد.

می‌توانید با شماره ۸۸۷۳۲۳۳۶-۰۲۱، شعبه مطهری بیمه ایران تماس بگیرید. همچنین، علاوه بر این شعبه، می‌توانید در نمایندگی‌های بیمه واقع در پایانه‌های مرزی ایران با کشورهای طرف قرارداد کارت سبز، این بیمه‌نامه را تهیه کنید.

مزیت تهیه بیمه از شعبه تهران این هست که شما می توانید بیمه 15 روزه نیز تهیه کنید اما در مرز معمولا بیمه به صورت سه ماهه با هزینه بیشتر صدور می شود.

 

نقشه بیمه سبز

نمایندگی بیمه بین-المللی

 

برای ارمنستان باید بیمه را در مرز پرداخت کنید و گرجستان فعلا نیاز بیمه ندارد.

 

ریز هزینه های کاپوتاژ و خروج ازکشور ( تیر 98)

برگه کاپوتاژ: 18,000 تومان

پلاک ترانزیت: 360.000

ترجمه گواهینامه یکساله خودرو: 119.000

ترجمه گواهینامه سه ساله خودرو:369.000

دفترچه بین المللی: 110.000

بیمه : متغییر

عوارض خروج از کشور: برای هر نفر 220 هزار تومان در مرتبه اول

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *