خودرو

پمپ بنزین خودرو و عملکرد آن

مغزی پمپ بنزین پراید

سوخت در تمام خودروهای با موتورهای بنزینی و یا دیزلی در باک ذخیره می‌شود. و این مایع مهم به وسیله‌ی پمپ بنزین به موتور می‌رسد. در واقع سوخت مسیر بین باک خودرو و موتور را به کمک این قطعه طی می‌کند. پمپ خودروهای بنزین‌سوز قطعه‌ای یک‌پارچه و واحد است که چند وظیفه‌ را یکجا انجام می‌دهد.

فیلتر کردن سوخت

ارسال سوخت

ایجاد فشار در برای پاشش سوخت در کاربراتور یا انژکتور

پمپ بنزین قطعه ای مکانیکی یا برقی است که معمولا در درون باک خودرو  نصب می گیرد. نصب پمپ در درون باک باعث کاهش دمای ناشی از فعالیت آن از طریق تماس با بنزین می شود و همچنین کاهش صدای آن می گردد

در خودروهای قدیمی از پمپ های مکانیکی استفاده می شد اما با ظهور خودروهای انژکتور به علت نیاز به فشار بالا سوخت جهت پودر کردن سوخت، پمپ های برقی جایگزین مدل های پیشین شدند. پمپ های برقی انرژی خود را از باتری خودرو تامین می کنند.

پمپ سالم بنزین را با فشاری حدود 4 تا 6 بار به سیلندر موتور خودرو هدایت می‌کند. اگر فشار این قطعه پایین بیاید ، سوخت رسانی به درستی انجام نمی‌شود و در نتیجه موتور خودرو عملکرد درستی نشان نخواهد داد.

و یا در صورت افزایش فشار باعث اسیب به سیستم سوخت رسانی می گردد.

 

 

خرید مغزی پمپ بنزین با کیفیت دوبیچو مناسب برای پراید پژو 405 ، پژو پارس و سمند

 

پمپ‌ بنزین خودرو به صورت عمومی از قطعات زیر تشکیل شده اند:

فیلتر سوخت، رگولاتور فشار، صفحه تکیه گاه پمپ ، لوله خروجی سوخت، لوله برگشت سوخت ، لوله برگشت سوخت از رگلاتور، سوکت اتصالی جریان برق پمپ، شلنگ لوله برگشت، شلنگ لوله خروجی، گیج سوخت و فنر

رایج ترین علت خرابی پمپ

یکی از شایع‌ترین خرابی‌های پمپ بنزین خودرو مربوط به سوختن مغزی آن است. سوختن پمپ می‌تواند به دلایلی مختلفی اتفاق بیافتد که رایج‌ترین آنها مربوط به گرم شدن پمپ بر اثر کاهش سطح بنزین درون باک است چرا که سطح پمپ با مایع خنک می شود. و کم بودن سطح سوخت مانع از خنک کاری سطح پمپ می شود. و نیز پمپ انرژی بیشتری صرف انتقال بنزین آن به موتور مصرف می‌کند و در نتیجه با گرم تر شدن موتور پمپ احتمال سوختن آن نیز افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد خودرو خاموش می‌شود و راه دیگری به جز تعویض پمپ سوخته وجود نخواهد داشت.

علائم خرابی پمپ بنزین
  • صداهای بلند از باک بنزین
  • مشکل در روشن شدن خودرو
  • کم شدن قدرت و شتاب خودرو و افزایش مصرف بنزین
  • ریپ زدن خودرو در زمان رانندگی در سرعت های ثابت
  • روشن نشدن خودرو
  • در ابتدای روشن شدن خودرو صدای شروع فعالیت پمپ را شنیده نمی شود
  • افزایش شتاب ناگهانی خودرو

استفاده از سوخت نامرغوب و تعویض دیر هنگام صافی سوخت نیز از آنجایی که ممکن است باعث ورود ذرات به پمپ شود می‌تواند منجر به سوختن پمپ شود. و همچنین در صورتی که خودرو به خوبی استارت می‌خورد اما موتور روشن نمی‌شود ممکن است دلیل آن وجود مشکلی در پمپ بنزین خودرو باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *